AYLAK DERGİ

KALAHA

Kalaha + Hilal Kaya – Özgürüm ben Kalaha grubu Danimarka haricinde 10’dan fazla ülkede konserler vermişbir afro jazz, elektronik müzik grubu. Özellikle son dönemde Türk müziğine duyduğu ilgiyi Türkçe müzik yapmaya başlayarak gösterdiler. Biz de Aylak Dergi olarak, grupla son çalışmaları Özgürüm ben ve Şubat ayında duyuracakları albümleri Mystafa ile ilgili söyleşi yaptık.

Özgürüm ben sizin hangi yönlerinizin bir eseri? Çıkış noktanız neydi? 

-Bu şarkının asıl çıkış noktası, grup arkadaşımız Jens’in Danimarka’da sokağa çıkma yasağı uygulandığı dönemde, evde geçirdiği sürede geçirdiği sıkıntılar olsa da Kalaha grubun protest yönünü de ön plana çıkartıyor. Şarkı, müziği ve konusu ile her ne kadar Jens’in geçirdiği sıkıntıları özetlese de Orhan Özgür Turan’ın kalemiyle birlikte, asıl sorunun insanın içinde olduğu, yüzleşmemiz ve kurtulmamız gereken gerçekleri, toplum baskısı yüzünden sineye çekmek zorunda bırakılışımıza karşı bir isyana dönüştü.

Orhan Özgür Turan ve Hilal Kaya ile birlikte çalışmanız size neler kattı? 

Orhan Özgür Turan bir bağlama virtüözü ve çok iyi bir müzisyen. Bize Hilal’i tavsiye eden de zaten odur. Özgür’ün bizimle her ne kadar sabit bir bağı olmasa da bize müzikal anlamda çok büyük katkıları oldu. Hilal Kaya ise bize güzel sesiyle ve güzelliğiyle bambaşka bir hava kattı. O da çok iyi bir müzisyen ve bunu zaman geçtikçe çok daha iyi görüyoruz.

Onca ülkede konserler vermenize rağmen Türkçe müzik yapıp neden Türkiye’de konser vermediniz? 

Evet, 10’dan fazla ülkede konserler verdik ve insanlar müziğimize çok ilgi duydular. Türkiye’de henüz o şartlar oluşmadı ama gelmeyi çok istiyoruz. Hatta Çok Küstüm şarkımıza bir stüdyo klibi çektik ve bunu sırf Türk hayranlarımıza kendimizi tanıtmak adına yaptık.

Mystafa albümünde başka Türkçe çalışma yer alacak mı?

Evet, albüm Şubat ayının beşinde yayınlanacak ve yine Hilal Kaya ile birlikte yaptığımız çok iyi bir çalışmamız var. 

Konserleriniz ne durumda? Hala çalabiliyor musunuz? 

Evet, hala çalıyoruz. Danimarka’dan şu an birçok şehirde yeniden kafe ve barlar kapandı ama bu süreye kadar 10’un üzerine sahneye çıkabildik. Şubat ayında albümün lansmanı ile birlikte Hilal’inde katılacağı birçok konserimiz var.

Bizim aracılığımız ile Türk hayranlarınıza ne söylemek istersiniz? 

Elbet bir gün Türkiye’de konser vereceğiz ama o ana kadar bizi dijital platformlardan bol bol dinlemelerini ve yeni dinleyiciler edinmek adına, beğendikleri şarkılarımızı sosyal ortamda paylaşmalarını dileyebiliriz.

Abone Ol

Yeni sayılarımızdan haberdar olmak için
ücretsiz abone olabilirsiniz.