AYLAK DERGİ

YAVUZ TÜRK – YOLLUK

Daha önce Kumaş (2010) ve Sonra, Doğdum (2018) isimli iki şiir kitabı ile Yüce Lider’e Dair (2020) adlı bir romanı yayımlanan Yavuz Türk, bu kez bir öykü kitabıyla çıkıyor okurun karşısına… Birbirine teyellenen yedi öyküden oluşan Yolluk, okura yeni bir kara mizah deneyimi sunuyor. 

Yavuz Türk’ün kurmaca evreni, Yolluk’ta birbirinden bağımsızmış gibi görünen öykülerle hem kendi içinde hem de kitabın tamamında bir bütünlük oluşturuyor. Bir grup öykü kahramanı öykülerin içinde bir belirip bir kaybolurken, olaylar ve mekânlar da satır aralarında tekrar tekrar okuyucu karşısına çıkıyor. Bir öykünün ana karakteri bir başka öyküde yan karakter oluverirken, bir başka öyküde ise “laf arasında” ya da anlatıcının zihninden geçen –ve bir başka öyküyü bütünleyen– bir unsura dönüşüyor.

Sosyal anlamda birçok farklı karakterin göründüğü öykülerde karakterler son derece doğal ve kendiliğinden bir üslupla karşımıza çıkıyor. Yazar, öykülerinde bambaşka dünyaları farklı anlatım biçimleri ve teknikleriyle vermenin yanında, ironik ve mizahi üslubuyla okuru her zaman tetikte olmaya davet ediyor.

Abone Ol

Yeni sayılarımızdan haberdar olmak için
ücretsiz abone olabilirsiniz.