AYLAK DERGİ

ORTAOYUNCULAR

ORTAOYUNCULAR-MUSTAFA GÜLTEKİN

 1. Merhaba, nasılsınız? 

Merhaba. Ülke bu durumdayken iyiyim demek pek mümkün değil.

 • Öncelikle Ortaoyuncular’ı, Devekuşu Kabare sayımızda ağırlamak bizim için büyük mutluluk. Çok teşekkür ederiz. 

Biz teşekkür ederiz.

 • Son dönemde Türk Tiyatrosu’nun, Levent Ünsal, Rasim Öztekin ve Ferhan Şensoy gibi üç değerli ustasını kaybettik. Ailenizin, Tiyatronun ve izleyicilerin başı sağ olsun. 

Evet. Büyük değerlerdi. Hepsinin yapacağız daha çok iş, öğreteceği pek çok şey vardı. Hepimiz için büyük kayıp.

 • Yaşadığımız zorlu süreçte, maddi açıdan diğer tiyatrolara göre daha güçlü durabilen, tek tiyatrosunuz. Güçlü durmanızın kaynağını köklü bir tiyatro olmanıza bağlayabilir miyiz? Bu dönemde yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Köklü bir tiyatro oluşumuza bağlayabiliriz elbette. Ancak ne kadar köklü olursanız olun değişime ayak uyduramazsanız yok olursunuz. Ortaoyuncular olarak pandeminin başından itibaren evinde oturan izleyicilerimiz için tiyatroyu dijitalleştirdik. Eski oyunları restore ederek izlenmelerini sağladık. İzleyicilerimizle her zaman ve her yerde buluşabilmek için ekranlarında gözükmek adına birçok kanaldan dijitale saldırdık. Bu bize hem seyircimizi uyanık tutmayı, yeni seyirciler kazanmayı sağladı hem de maddi bir kazanç elde ettik. Ayrıca Ses-1885 gibi bir avantajımız var. Sahnemizi birçok işe kiralayarak maddi getiri elde edebiliyoruz. Biz kapımıza kilit vurmayı aklımızın ucundan dahi geçiremeyecek bir tiyatroyuz. Bu yüzden çağı yakalamak ve ayakta kalmak zorundayız. Aslında güçlü durmamızın kaynağı inatçı ve direnen bir tiyatro oluşumuzdur.

 • Şu an Ortaoyuncular’ın web sitesindeki mağaza bizler için büyük zenginlik. Afişler, Program dergileri, kitaplar ve önceki oyunların kayıtları gibi birbirinden değerli ürünler satışta. Ortaoyuncular mağazasında farklı şeyler de görebilecek miyiz? 

Evet. İzleyicilerimiz çok büyük bir kitleyi oluşturuyor. Mağazaya ne koysak hem bize destek olmak için hem de Ortaoyuncular ailesinden oldukları için onu alıyorlar. Bu yönden kitlemizle paylaşabileceğimiz daha birçok ürün var. Gelecekte bunları tek tek satışa sunacağız.

 • Aynı zamanda pandemi sürecinde online gösterimlerle evlerimize konuk oldunuz. YouTube ve Mobilet üzerinden eski oyunları revize edip, daha temiz görüntü kalitesi ile yayınladınız. İlerleyen zamanlarda da online gösterimler devam edecek mi?

Edecek. Arşivimiz çok geniş. Geçmişin tozlu raflarından inen videoları paylaşmaya devam edeceğiz.

 • Online gösterimlerde bizi neler bekliyor?

Geçmişte oynadığımız tüm oyunlar.

 • Maalesef ki Ses Tiyatrosu hariç, Beyoğlu’ndaki tüm tiyatrolar kapandı. Sizin bu konudaki çalışmalarınız ve tüm zorluklarla rağmen dik duruşunuz, biz izleyicileri çok mutlu ediyor. İzleyiciler olarak o tarihi kokuyu özledik, bir oyuna gelip ellerimiz patlarcasına alkışlamak istiyoruz. Şu an prova aldığınız bir oyun var mı?

Şahları Da Vururlar’ın provaları başlayacak.

 • Bu şahane bir haber. Ne zaman sahnede göreceğiz?

Mart’ı bulur diye tahmin ediyoruz.

 1. Tiyatrodan ayrı olarak, Ortaoyuncular Yayınları edebiyatımıza değer katan kitaplar yayımlıyor. Ortaoyuncular Yayınları’ndan ve yeni çıkacak kitaplardan bahsedebilir misiniz?

Ortaoyuncular Yayınları Ferhan Şensoy’un kitap haline getirilememiş dosyalarını kitap eylemeye devam edecek. Yeni çıkacak kitaplardan şu anda bahsetmem doğru olmaz, matbaaya girince duyururuz.

 1. Nöbetçi Tiyatro, Ortaoyuncular’a ve Türk Tiyatrosu’na çok değerli isimler yetiştirdi. İlerleyen zamanlarda bu okulu tekrar açmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle açılmalı. Ortaoyuncular’ın ekolü yüzyıllar boyunca aktarılacaktır. Elbette bizden sonraki nesiller aracılığıyla.

 1. Ses-1885’in tarihi bir yapı olması nedeniyle bakım ve tadilatları çok zordur diye düşünüyorum. Bu konuda siz neler söylemek istersiniz? Sizi yoran tarafı var mı?

Yormayan bir tarafı yok. Her gün yeni bir tadilat yeri tespit ediyoruz. Orayı onarıyoruz, ertesi gün başka bir yer tamir et beni diye bağırıyor. Ses 1885 büyülü ve nazlı bir yer. Tabii bize emanet olduğu için bu durumdan şikayetçi değiliz. Biz yaşadıkça orası da yaşayacak.

 1. Sizin değinmek istediniz bir konu veya söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Tiyatromuza gelip kafasını kapıdan uzatıp, şimdi nolucak? Burası kapandı mı? diye merak edenler var. Kısaca cevaplamak gerekirse, Ortaoyuncular ve Ses-1885 ustamızdan bize emanettir; biz de direnmeye devam edip aldığımız gibi gelecek nesile emanet edeceğiz.

 1. Ortaoyuncular ailesine ve size çok teşekkür ederiz.

Biz teşekkür ederiz.

RÖPORTAJ: ALPASLAN AYAZ

Abone Ol

Yeni sayılarımızdan haberdar olmak için
ücretsiz abone olabilirsiniz.